Лабараторија за сапуни

1,490.00 ден

Лабораторија за сапуни, овој научен комплет содржи сè што ви треба и суровини за да создадете прекрасни креации со мирис. Богатиот илустриран прирачник ги насочува децата да ја откријат науката за сапуните со експерименти што треба да се направат целосно безбедно.

Compare

Опис

Лабораторија за сапуни, овој научен комплет содржи сè што ви треба и суровини за да создадете прекрасни креации со мирис. Богатиот илустриран прирачник ги насочува децата да ја откријат науката за сапуните со експерименти што треба да се направат целосно безбедно.
Сетот ги вклучува потребните материјали за правење прекрасни миризливи сапуни, бомби за капење и 2 кутии како и ознаки за подарок за да ги понудите вашите креации. Само следете ги рецептите објаснети чекор по чекор во илустрираното упатство.
Секојдневно користиме сапун, но што ја прави оваа супстанца што делува? Во овој практичен козметички комплет ќе комбинирате светли бои и мириси за вашиот сопствен сапун, ќе ја научите историјата на правењето сапун, ќе експериментирате со пигменти, ќе ја откриете разликата помеѓу хидрофилните и хидрофобните молекули, па дури и ќе го испитате законот за волумен. Во сетот е вклучено: лабораториска станица, калапи, топки, чаши, козметички бои, парфем што може да се меша, сапун со пигмент од титаниум диоксид и многу повеќе.
Деталната брошура со водич вклучува чекор-по-чекор инструкции, корисни совети при експериментирање и фини точки за хемијата зад сапунот. Прекрасните дизајни на модли и квалитетните состојки создаваат фантастичен готов производ што ќе предизвика вашиот мозок, а вашето тело чисто.
Промовира интерес за хемијата и биологијата и развива вештини за критичко размислување.
Дознајте за уникатната молекуларна структура на сапунот додека создавате свои сопствени сапуни.
Компатибилен со други лабораториски комплети, користете ја лабораториската станица за бомби за сапун и бања независно или комбинирајте со други станици за да создадете неверојатна хемиска лабораторија.
Гарантирана безбедност – Вклучува безбедни, нетоксични материјали со упатство за употреба што го води експериментирањето и обезбедува научни информации.
Истражете ги киселините, базите, нивото на pH и биологијата на кожата.
 
Препорачана возраст 8+

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Лабараторија за сапуни”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Вие исто така би сакале…